• Increase font size
  • Default font size
  • Decrease font size
English (United Kingdom)  
Home Filmy Makietowe 4-łopatowe śmigło o zmiennym skoku

Makietowe 4-łopatowe śmigło o zmiennym skoku

Krótki film pokazujący ostatnią wersję konstrukcji makietowego śmigła o zmiennym skoku, która przeznaczona jest dla modeli rozmiaru 60.  Bezszczotkowy silnik Turnigy (TR50-55B-600) został zmodyfikowany przez wymianę "pełnej" ośki na ośkę z "dziurą", która została wykonana z wału napędowego modelu helikoptera TRex 500.  Do zasilania silnika użyłem pakietu akumulatorów LiPo 6s 5000mAh firmy Turnigy  oraz regulatora do silników bezszczotkowych Turnigy plush 80A/26V.  Jednostka napędowa może dostarczyć ponad 1kW mocy.

4-łopatowe śmigło może zmieniać w locie skok od minus 6 cali do plus 10 cali.  Mechanizm zaprojektowałem i wykonałem w domu przy użyciu hobbystycznej tokarki i frezarki.  Również domowym sposobem wykonałem łopaty śmigła z włókna węglowego wzmacnianego kewlarem. 

Aby zapewnić stałe obroty niezależnie od skoku wykorzystałem funkcje "governor" w regulatorze Turnigy oraz zaprogramowany mikser w nadajniku Futaba 8US. Sterowanie jednostką napędowa odbywa się przy pomocy dwóch kanałów.  Kanał 3 (drążek gazu) reguluje skokiem śmigła.  W dolnym położeniu dźwigni gazu śmigło ma zerowy skok, i może być płynnie zmieniane aż do 10 cali przy maksymalnym wychyleniu dźwigni gazu.  Pokrętło kanału 8 służy do ustawiania obrotów śmigła od zera do 10 tys obrotów na minute.  Przełącznik "trenera" służy do włączenia ujemnego ciągu (hamowanie) przez ustawienie łopat na ujemny skok 6 cali. 

Poniższy film pokazuje pracę napędu w symulowanych warunkach wszystkich faz lotu:

1. Kołowanie przy obrotach 6 tyś obr/min.  Przy ustawieniu łopat na zero ciągu (drążek gazu w najniższym położeniu) napęd pobiera 75W.  Na połowie "gazu" (takie położenie drążka nie powinno być przekraczane podczas kołowania) napęd pobiera około 170W.  Przy pełnym gazie łopaty ustawiają się prawie na "chorągiewkę" (co nie jest efektywne przy kołowaniu), a co obciąża napęd do 450W.  Hamowanie odbywa się przez włączenie ujemnego ciągu i wtedy napęd pobiera 140W. 

2. Przy starcie obroty powinny być ustawione na 10 tyś obr/min.  Przy ustawieniu łopat na zero ciągu (drążek gazu w najniższym położeniu) napęd pobiera około 290W.  W czasie rozbiegu dźwignia gazu powinna być ustawiona na połowie, co zapewnia największy ciąg statyczny.  Wtedy napęd pobiera około 700W.  Po osiągnięciu prędkości startowej można rozpocząć płynnie zwiększać kąt łopat (przesuwając dźwignię gazu do maksymalnie górnego położenia) aż do uzyskania maksymalnej mocy napędu ponad 1kW.

3. Przelot przy normalnej ekonomicznej prędkości powinien odbywać się przy obrotach śmigła 7500 obr/min.  Przy maksymalnym kącie łopat śmigła napęd pobiera 550W.  Przy zmniejszeniu prędkości (np. do podejścia do lądowania) i położeniu gazu na połowie napęd pobiera około 370W, a przy cofnięciu dźwigni gazu do minimum napęd pobiera około 130W. 

4. Do lądowania obroty powinny być ustawione na maksymalną wartość 10 tyś obr/min.  Prędkość modelu kontroluje się dźwignią gazu pracując w jej dolnym zakresie.  Po przyziemieniu w celu skrócenia dobiegu można włączyć hamowanie (przełącznikiem "trenera" w nadajniku) przez zmianę kąta łopat na ujemny ciąg.  Przy włączonym wstecznym ciągu napęd pobiera około 600W.

Zaprojektowałem i zbudowałem ten napęd z myślą umieszczenia go w makiecie polskiego samolotu wojskowego PZL-130 Orlik w skali 18%.  Do czasu wykonania modelu przedstawiam na razie filmik z funkcjonowania samej jednostki napędowej.

Kliknij na czarnym polu poniżej aby rozpocząć projekcję.